• Anasayfa
  • Yedikule Gazhanesi ve Fener Evleri Gezisi

Yedikule Gazhanesi ve Fener Evleri Gezisi

3 Ağustos 2023 mice 0 Yorum

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı ile İstanbul Turizm Platformu (İTP) işbirliğiyle, İBB Miras alanlarına düzenlenmesi sürecinde Yedikule Gazhanesi ve Fener Evlerini gezdik. Ziyaretimide nazik ev sahipliği için İTP Başkanı Sayın Şengül Altan Arslan’ a teşekkürlerimizi sunarız. Gezimize Yedikule Gazhanesinde buluşarak başladık. 1880 yılında inşa edilen ve 1993 yılında hizmet dışı bırakılarak atıl durumda kalan Yedikule Gazhanesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Miras ekiplerinin restorasyonu sonrası tekrar hizmete alındı.

Hali hazirda bir sanat galerisi ile beltur hizmet veriyor. Ana mekanların restorasyonları devam ediyor.

* Haliç Sanat ( Fener Evleri ) ise 2. Duragimiz oldu. Tarihi Fener Evleri’nin restorasyonu bitmiş. Küçük gruplar icin sehrin tarihi bölgesinde rahatlikla etkinlik yapmaya hazır olarak bizleri bekliyor.

Tarihi mekanlar çağdaş sanat galerisi olarak da kullanılıyor.

* Son duragimiz 1600 yıllık dünya mirası Kara Surları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi’ne bağlı İBB Miras ekipleri tarafından harabe estetiğini korumayı esas alan arkeolojik restorasyon anlayışıyla yeniden hayata döndürülecek.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ancak son restorasyonunun üzerinden 30 yıl geçen surlar, İBB Miras’ın kapsamlı restorasyon dokunuşlarıyla İstanbul’un yeni kültür ve sanat alanı olmaya hazır hâle getirilerek “Mevlanakapı Ziyaretçi Merkezi” adıyla İstanbul turizminde yerini almıştır.”

Etkinlik sektörüne kazandırılan bu kıymetleri tarihi miraslar için emeği geçen tüm yetkililere gönülden teşekkür ve tebriklerimizi sunarız.

Yorum Yapın