• Anasayfa
  • 19 Mayıs 1919 – 19 Mayıs 2020. 101. Yıl

19 Mayıs 1919 – 19 Mayıs 2020. 101. Yıl

18 Mayıs 2020 Muharrem Yılmaz Yoruma Kapalı

Yazan: Deniz Süerkan

Hepimizin bildiği gibi, 19 Mayıs 1919 tarihi, Cumhuriyet tarihimizin dönüm noktalarından biridir. Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs Büyük Nutku yazma başlangıcıdır ve aynı zamanda “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

Atamız Milli Mücadele döneminde Türk milletini ileriye taşıyarak, laik devleti ayakta tutacak olanların genç ve taze fikirler olduğunu öngörmüştü, tam 101 yıl önce bugün. Bizim gibi bu sektörde uzun yıllar harcamış kişiler de yeni yetişen turizmci arkadaşlarımıza, kardeşlerimize öncü olmalıyız. Onlara sadece para kazanmak için bu sektöre girmemelerini, kendilerinden önce misafirleri, memnuniyetlerini düşüneceklerse arkalarında duracağımızı söylemeliyiz. Bir üniversiteden mezun olup, kendi turizm acentasını kurmadan önce geçmeleri gereken yollardan bahsetmeliyiz. Bir turizmci sadece verilen işi yapmaz, her daim mucizeler yaratır, değişiklikler yapar. İçinde olduğumuz pandemi döneminde, daha önce yaşamadığımız bir sürece adapte olup müşterisinin hem konforunu hem de sağlığını düşünür.

Ne demişler, çaresiz kaldığında “Atatürk gibi düşün”

Atatürk bir çok konuşmasında gençlerden bahsederek onlara ne kadar çok güvendiğini belirtmiştir.

“Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.”

“Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum”

“Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.”

“Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız.”

“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

İçinde bulunduğumuz dönemde sokağa çıkma yasağı sebebi ile evde kalıp yan gelip yatmak; normal şartlarda resmi tatil olması sebebiyle önünü ardını bağlayıp tatil yapmak değildir 19 Mayıs.

Atatürk’ü anlamak, yaşadıklarını ve fikirlerini bilmekle mümkündür. Bu yüzden de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında yaşanan zorlukları her zaman hatırlamalı ve 19 Mayısları Atatürk’ün emaneti olarak sahip çıkıp kutlamalıyız.

Son olarak Ümit Yaşar Oğuzcan’ın dediği gibi:

Mustafa Kemal’i düşünüyorum;
Ölmemiş bir Kasım sabahı;
Yine bizimle beraber her yerde.
Yaşıyor dört köşesinde vatanın;
Yaşıyor damar damar yüreklerde.

Mustafa Kemal’i düşünüyorum;
Altın saçları dalgalanıyor rüzgarda,
Mavi gözlerini ışıl ışıl, görüyorum,
Uykularıma giriyor her gece.
Ellerinden öpüyorum.

Ümit Yaşar OĞUZCAN

19 Mayıs, Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun