1 Haziran, Yılbaşı

1 Haziran 2020 Deniz Süerkan Yoruma Kapalı

Yazan: Deniz Süerkan

İlk çeyrekte; Ocak – Şubat ve Mart ayların da yılsonu & yılbaşı yemeklerinin organizasyonu bitti, bütün şirketler eğitimlerine başladı, yıllık eğitim bütçeleri acenteler ile paylaşıldı ve senelik otel anlaşmaları yapıldı. Otel mutlu, transfer şirketi, matbaası, taşıyıcısı, teknik ekibi, dekorasyoncusu, nakliyecisi, “part – time” çalışanı, tüm paydaşlar yıllık çalışma planı belli olduğu için mutlu. Son dakika çıkabilecek, ihaleye girilecek işler ayrıca sürpriz mutluluklar getirecek.

İkinci çeyrekte ise yani Nisan ve Mayıs aylarında kongrelerimizin, ayların çalışma sonuçları ile yüzlerimizi güldürüp, yorgunluğumuzu unutmamızı sağlayacak şekilde kazasız belasız bitmesi.

…Ve Haziran, Ramazan ayının bitmesi, yazın hafiften başlaması ile düğün sezonu açıldı, tekneler kızaktan çekildi, cilalanmış pırıl pırıl bir şekilde organizasyonlara hazır.

1 Haziran bizim için ikinci çeyreğin yavaştan bitmesi, organizasyonlarımızın kimi sektöre göre hızlanması kimi sektöre göre durgunlaşıp tatil yapabileceğimiz anlamına gelmesi.

2020 yılı 1 Haziran’ına gelene kadar yılların üç aşağı beş yukarı turizmi demek buydu. Farklı organizasyonlar, bütçelerin ayarlanması, “forecast” yapılması, patlayan bombalara, düşürülen uçaklara, yıkılan kulelere, yanan dini mekanlara, yakılan ağaçlara rağmen; ayağımız takılıp tökezlese bile kalkıp silkelenip kaldığımız yerden bu şekilde devam etmemiz idi…..

2020 1 Haziran’ı ise bu yılın yılbaşı oldu, açıklanan yeni kurallara istinaden olacak en azından…

İlk altı ay Turizm de çöp oldu, sanki yok sayıldı. Bütün toplantılar önce ötelendi, sonra iptal edildi. Mevzu bahis olan global bir sorundu, Covid – 19 virüsü bu yılın ilk altı ayında, her zaman ilk sekteye uğrayan, ilk unutulan, yok sayılan turizmi tabiri caiz ise bitirdi.

Şimdi yeni normal düzene istinaden, yeniden başlıyoruz. Aylarca evde kendini koruyan kişiler ile ertelenen toplantılarımızı, bekleyen kongre çalışmalarımızı yapacağız. 2019 senesinin sonunda düşünülen 2020 yılı bütçesini tutturmak bir hayal oldu belki ama biz düştüğümüz yerden ayağa kalkıp, her zaman ki şevkimiz ile müşterilerimize hizmet vermek için hazırız.

I – Mice olarak ilk etkinliğimizi Haziran ayının ilk haftasında belirlenen hijyen kuralları çerçevesinde organize edeceğiz, yine bir ilki yapacağız ve devamı gelecek.

Sektörüne sahip çık sloganı ile başladığımız yolculuğumuz “Corona” günleri sonrasında hızlanarak devam ediyor.

Bizi takipte kalın…