Anneler Günü

29 Nisan 2020 Deniz Süerkan Yoruma Kapalı

Yazan: Deniz Süerkan

Turizmci bir annenin günü;

“Bütün kadınlar çiçektir”, “Cennet annelerin ayağı altındadır” ve benzeri bir çok cümleyi duymayan yoktur sanırım. Sekiz Mart Dünya Kadınlar Gününde ve her yıl Mayıs’ın ikinci Pazar günü kutlanan Anneler Gününde genci, yaşlısı tüm erkekler kadınlarının bu özel gününü kutlayıp artık dilimize pelesenk olan bu cümleleri söyler ve bütçesine göre bir demet çiçek veya bir mücevher ile kendince kutlama yapar.

Aslında her gündür kadınlar günü, her gündür anneler günü, değer verilmelidir. Kadınların çift mesai yaptığı; gündüzleri ayakları yere basan güçlü bir işveren veya topluma hizmet veren bir birey, akşamları ise evini derleyip toplayan, yemek yapıp, temizlik yapandır kadın.

Her mesleğin kendine göre zorlukları vardır ama bir de Turizmci anneler var, annelerimiz. Turizmci bir annenin günü çift mesaiden fazlasını yapar; müşteri memnuniyetinin en yüksek olduğu sektörde gün gelir gecesini gündüzüne katar. Yeri gelir çocuğunun doğum günü için düğün yaparmışçasına organizasyon yapar, diğer annelerin beğenilerini toplar gün gelir kızının bale resitali veya oğlunun futbol karşılaşması çok uzun zaman önce organize edilmiş ve yönetmesi gereken bir kongre ile çakışır ve ikilemde bile kalmadan işinin başına gider, diğer annelerin yergisini alır. Kimi yazlar en güzel tatil beldelerinde çocukları ile tatil yapar turizmci anneler, kimi zaman yaz tatili nedir bilmez, ara tatillerde çocukları için aktivite yaratmak zorunda kalırlar, çünkü zaten işi budur, memnuniyet için yoktan var etmek, daha önce yapılmamışı yapmak.

Turizmci anneler hep gülerler çünkü gülümsemek onların en büyük makyajıdır, kimse karşısında surat asan biri ile iş yapmak, işini yaptırmak istemez; hep anlayışlıdırlar, başkalarını kendileri yerine koyup düşünüp, ne hissettiklerini anlayabilirler; hep yaratıcıdırlar, çocukları için yeni oyunlar bulup, gecenin bir yarısı eve gelmelerini yada sabahın körü kahvaltı sofrası hazırlayıp, çocuklar uyurken evden çıkmalarını anlatmaları bu durumu oyuna çevirmeden zor olur. Okul günlerinde diğer anneler leziz poğaça böreklerini sergilerken turizmci anneler çalıştıkları “catering” şirketinden yardım alırlar tabi eğer şanslıysa ve izin yapabildiği bir güne denk geldiyse üç katlı pasta yapmasını da bilirler çünkü annedirler.

Tüm annelerin; benim hem dostum hem sırdaşım olan annemin, bu güzel gününü kutlarım. Onların değerini anlamak için bir gün yetmez, yaşamakta olduğumuz şu “pandemi” günleri sonunda sarılmak ve ellerinden yanaklarından öpmek istediğim ilk kişi annemdir ki eminim sizlerin de …

Artık bizlerle olmayan tüm anneleri de yad ederim, yattıkları yer cennet olsun ki şüphemiz yok..